Crydom DRA1-SPFE240D25
DRA1-SPFE240D25 picture photo
Mfg. Part Number
DRA1-SPFE240D25
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 8A DIN
Datasheet Download
DRA1-SPFE240D25.pdf
Availability of DRA1-SPFE240D25
QUANTITY
DRA1-SPFE240D25 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA1-SPFE240D25
Internal Part NumberEIS-DRA1-SPFE240D25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelDRA1 Series, SPF.satDRA1 Series, SPF.dwgDRA1 Series, SPF.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDRA
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current8A
Voltage - Input15 ~ 32VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA1-SPFE240D25
Related LinksDRA1-SP, DRA1-SPFE240D25 Datasheet, Crydom Distributor
DRA1-SPFE240D25 Details Description
Related parts for DRA1-SPFE240D25
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-4 datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 9.6V 700MAH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FGR31 24VDC 3NO+1NC datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 6-Channel DAC with Volume Control IC datasheet.pdf