Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA124-102-R
DRA124-102-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA124-102-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 380MA 2.94 OHM SMD
Datasheet Download
DRA124-102-R.pdf
Availability of DRA124-102-R
QUANTITY
DRA124-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA124-102-R
Internal Part NumberEIS-DRA124-102-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, DRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating380mA
Current - Saturation629mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.94 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA124-102-R
Related LinksDRA124, DRA124-102-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA124-102-R Details Description
Related parts for DRA124-102-R
Crystal 7.3728MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NATURAL 2"L X 2"W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SGL HS 25US 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 38.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/10/90B 3.2SN OR datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf