Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA125-101-R
DRA125-101-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA125-101-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.745A 178 MOHM
Datasheet Download
DRA125-101-R.pdf
Availability of DRA125-101-R
QUANTITY
DRA125-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA125-101-R
Internal Part NumberEIS-DRA125-101-R
Standard Package600
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.745A
Current - Saturation2.213A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)178 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA125-101-R
Related LinksDRA125, DRA125-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA125-101-R Details Description
Related parts for DRA125-101-R
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PB MUSHROOM HEAD 40MM RED datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 10WSON datasheet.pdf
MICRO 21C P 30" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
GIG-ARR 13MM PLUG ASSY datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf