Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA127-471-R
DRA127-471-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA127-471-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 827MA 910 MOHM
Datasheet Download
DRA127-471-R.pdf
Availability of DRA127-471-R
QUANTITY
DRA127-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA127-471-R
Internal Part NumberEIS-DRA127-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, DRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating827mA
Current - Saturation1.62A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)910 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA127-471-R
Related LinksDRA127, DRA127-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA127-471-R Details Description
Related parts for DRA127-471-R
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
E2 DIE 198125140 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING 636000039 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 34.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf