Crydom DRA4D100E12
DRA4D100E12 picture photo
Mfg. Part Number
DRA4D100E12
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY CONTACT H-BRG 100VDC 12A
Datasheet Download
DRA4D100E12.pdf
Availability of DRA4D100E12
QUANTITY
DRA4D100E12 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA4D100E12
Internal Part NumberEIS-DRA4D100E12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelDRA4D Series.dwgDRA4D Series.satDRA4D Series.stp
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDRA4D
PackagingBulk
CircuitSPST x 4 (H-Bridge)
Output TypeDC
On-State Resistance11 mOhm
Load Current12A
Voltage - Input15 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 100 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA4D100E12
Related LinksDRA4D, DRA4D100E12 Datasheet, Crydom Distributor
DRA4D100E12 Details Description
Related parts for DRA4D100E12
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.5A SC75-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 10-UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf