Crydom DRA4D100E12
DRA4D100E12 picture photo
Mfg. Part Number
DRA4D100E12
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY CONTACT H-BRG 100VDC 12A
Datasheet Download
DRA4D100E12.pdf
Availability of DRA4D100E12
QUANTITY
DRA4D100E12 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA4D100E12
Internal Part NumberEIS-DRA4D100E12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelDRA4D Series.dwgDRA4D Series.satDRA4D Series.stp
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDRA4D
PackagingBulk
CircuitSPST x 4 (H-Bridge)
Output TypeDC
On-State Resistance11 mOhm
Load Current12A
Voltage - Input15 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 100 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA4D100E12
Related LinksDRA4D, DRA4D100E12 Datasheet, Crydom Distributor
DRA4D100E12 Details Description
Related parts for DRA4D100E12
SCR PHASE CONT 400V 960A E-PUK datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDMI(M) TO DVI(M) GOLD 3M CABLE datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN RED 650NM DIFF datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129VC SOD-123 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf