TDK-Lambda Americas, Inc. DRB30241
DRB30241 picture photo
Mfg. Part Number
DRB30241
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Datasheet Download
DRB30241.pdf
Availability of DRB30241
QUANTITY
DRB30241 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRB30241
Internal Part NumberEIS-DRB30241
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDRB Series of AC-DC Power Supplies
Featured ProductTDK Corporation DRB Series
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDRB
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.54" L x 0.83" W x 2.95" H (90.0mm x 21.0mm x 75.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRB30241
Related LinksDRB3, DRB30241 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DRB30241 Details Description
Related parts for DRB30241
IC MCU 8BIT 896B EPROM 18CDIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.7PF 50V 1210 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BEIGE 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.6KV 2A SOD57 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf