Delta Electronics DRC-12V60W1AZ
DRC-12V60W1AZ picture photo
Mfg. Part Number
DRC-12V60W1AZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 54W
Datasheet Download
DRC-12V60W1AZ.pdf
Availability of DRC-12V60W1AZ
QUANTITY
DRC-12V60W1AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DRC-12V60W1AZ
Internal Part NumberEIS-DRC-12V60W1AZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRC-12V60W1A CB Test Cert
DRC-12V60W1A EC Declaration of Conformity
DRC-12V60W1A TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductChrome Series DIN Rail Power Supplies
3D ModelDRC-12V60W1AZ.stp
2D DrawingDRC-12V60W1AZ.dxf
Standard Package48
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesChrome
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)54W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-25°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.58" L x 2.80" W x 2.19" H (91.0mm x 71.0mm x 55.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cULus, cURus, TUV
Power (Watts) - Max54W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRC-12V60W1AZ
Related LinksDRC-12, DRC-12V60W1AZ Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRC-12V60W1AZ Details Description
Related parts for DRC-12V60W1AZ
FUSE BOARD MNT 700MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
KIT FUSE FAST ACT 3AG UL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 16V 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 60A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 1.25A datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 64POS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf