Crydom DRC3R40A400
DRC3R40A400 picture photo
Mfg. Part Number
DRC3R40A400
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
REV 400V 7.6A 230 VAC NO AUX
Datasheet Download
DRC3R40A400.pdf
Availability of DRC3R40A400
QUANTITY
DRC3R40A400 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRC3R40A400
Internal Part NumberEIS-DRC3R40A400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRC3R40A400
Related LinksDRC3R, DRC3R40A400 Datasheet, Crydom Distributor
DRC3R40A400 Details Description
Related parts for DRC3R40A400
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 512 RAM 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.5A 76 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 1PF 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf