Microsemi Power Products DRF1200/CLASS-E
DRF1200/CLASS-E picture photo
Mfg. Part Number
DRF1200/CLASS-E
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
KIT REF DRF1200 13.56MHZ MOSFET
Datasheet Download
DRF1200/CLASS-E.pdf
Availability of DRF1200/CLASS-E
QUANTITY
DRF1200/CLASS-E Order Process
Ship out your order
Specifications of DRF1200/CLASS-E
Internal Part NumberEIS-DRF1200/CLASS-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposePower Management, RF Generator
Embedded-
Utilized IC / PartDRF1200
Primary Attributes-
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRF1200/CLASS-E
Related LinksDRF1200, DRF1200/CLASS-E Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
DRF1200/CLASS-E Details Description
Related parts for DRF1200/CLASS-E
OSC XO 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 279MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf