TE Connectivity Alcoswitch Switches DRM16CRA
DRM16CRA picture photo
Mfg. Part Number
DRM16CRA
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP MINI SHAFT 16POS T/H
Datasheet Download
DRM16CRA.pdf
Availability of DRM16CRA
QUANTITY
DRM16CRA Order Process
Ship out your order
Specifications of DRM16CRA
Internal Part NumberEIS-DRM16CRA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDRM16CRA Statement of Compliance
Standard Package20
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesDR
PackagingTube
CircuitHexadecimal Complement
Number of Positions16
Current Rating0.4VA
Voltage Rating20VAC/DC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.413" (10.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life20,000 Steps
Electrical Life20,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRM16CRA
Related LinksDRM1, DRM16CRA Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
DRM16CRA Details Description
Related parts for DRM16CRA
ON CHIP DEBUG EMULATOR datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT HINGE SILV WIRE datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf