Honeywell Microelectronics & Precision Sensors DRM4000-N00-232
DRM4000-N00-232 picture photo
Mfg. Part Number
DRM4000-N00-232
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Compass, Magnetic Field (Modules)
Brief Description
DRM 4000 MODULE
Datasheet Download
DRM4000-N00-232.pdf
Availability of DRM4000-N00-232
QUANTITY
DRM4000-N00-232 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRM4000-N00-232
Internal Part NumberEIS-DRM4000-N00-232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDRM4000 Aug 2011
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Compass, Magnetic Field (Modules)
SeriesDRM™
AxisX, Y, Z
Measuring Range-
For MeasuringHeading
Resolution-
TypeDead Reckoning Module
Package / CaseModule
InterfaceRS-232
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRM4000-N00-232
DRM4000-N00-232 Details Description
Related parts for DRM4000-N00-232
RES 158K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU RESET 4.375V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 400K 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf