Delta Electronics DRP024V060W1NZ
DRP024V060W1NZ picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V060W1NZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Datasheet Download
DRP024V060W1NZ.pdf
Availability of DRP024V060W1NZ
QUANTITY
DRP024V060W1NZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V060W1NZ
Internal Part NumberEIS-DRP024V060W1NZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP0yyVyyyW1yy, DRR-y0A ATEX Cert
DRP024V060WINy CB Test Cert
DRP024V060W1Nx EC Declaration of Conformity
DRP024V060W1Nx CSA Certificate
DRP0yyVyyyW1yy Hazloc Cert
DRP024V060W1Nx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training ModulesCliQ and CliQ II Series: DIN Rail Power Supplies
Featured ProductPower Management Solutions
CliQ II Series
3D ModelDRP024V060W1Nx.stp
2D DrawingDRP024V060W1Nx.dxf
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ II
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.70" L x 1.26" W x 4.75" H (119.3mm x 32.0mm x 120.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V060W1NZ
Related LinksDRP024V, DRP024V060W1NZ Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V060W1NZ Details Description
Related parts for DRP024V060W1NZ
IC BATT CHRGR CONST I/V 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KK200 POL WFR ASSY 2599M06A04 datasheet.pdf
KIT DES WE-WPC WIRELESS CHRG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf