Delta Electronics DRP024V060W3BA
DRP024V060W3BA picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V060W3BA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Datasheet Download
DRP024V060W3BA.pdf
Availability of DRP024V060W3BA
QUANTITY
DRP024V060W3BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V060W3BA
Internal Part NumberEIS-DRP024V060W3BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP024VyyyW3By ATEX Cert
DRP024VyyyW3By CB Test Cert
DRP024V060/120W3Bx EC Declaration of Conformity
DRP024VyyyW3By CSA Certificate
DRP024V060/120W3Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training ModulesCliQ and CliQ II Series: DIN Rail Power Supplies
Featured ProductPower Management Solutions
CliQ II Series
3D ModelDRP024V060W3Bx.stp
2D DrawingDRP024V060W3Bx.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ II
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input320 ~ 600 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-25°C ~ 80°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.76" L x 1.97" W x 4.62" H (121.0mm x 50.0mm x 117.3mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V060W3BA
Related LinksDRP024V, DRP024V060W3BA Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V060W3BA Details Description
Related parts for DRP024V060W3BA
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC TRANSVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MCP2.8 REC CONTACT SWS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
COMPILER C PIC32 STD HPR datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .25AU 14POS datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf