Delta Electronics DRP024V120W1AA
DRP024V120W1AA picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V120W1AA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Datasheet Download
DRP024V120W1AA.pdf
Availability of DRP024V120W1AA
QUANTITY
DRP024V120W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V120W1AA
Internal Part NumberEIS-DRP024V120W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP024VyyyWyAA ATEX Cert
DRP024VI20WIAx CB Test Cert
DRP024V120W1Ax EC Declaration of Conformity
DRP024VyyyW1Ay CSA Certificate
DRP024V120W1AA Hazloc Cert
DRP024V120W1Ax SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training ModulesCliQ and CliQ II Series: DIN Rail Power Supplies
Featured ProductCliQ Series
Power Management Solutions
3D ModelDRP024V120W1AA.stp
2D DrawingDRP024V120W1AA.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-20°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.76" L x 1.97" W x 4.65" H (121.0mm x 50.0mm x 118.2mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, cULus, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V120W1AA
Related LinksDRP024V, DRP024V120W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V120W1AA Details Description
Related parts for DRP024V120W1AA
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 25VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
CBL MMCX PLUG/MMCX PLUG 6" RG316 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf