Murata Electronics North America DRQ-12/42-D48NKL2-C
DRQ-12/42-D48NKL2-C picture photo
Mfg. Part Number
DRQ-12/42-D48NKL2-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV TH QB 12V 500W
Datasheet Download
DRQ-12/42-D48NKL2-C.pdf
Availability of DRQ-12/42-D48NKL2-C
QUANTITY
DRQ-12/42-D48NKL2-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ-12/42-D48NKL2-C
Internal Part NumberEIS-DRQ-12/42-D48NKL2-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDRQ-12/42-D48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.52" H (58.4mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max504W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ-12/42-D48NKL2-C
Related LinksDRQ-12/42, DRQ-12/42-D48NKL2-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DRQ-12/42-D48NKL2-C Details Description
Related parts for DRQ-12/42-D48NKL2-C
BANANA PLUG/FUSE HOLDER 36" BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE HI-TEMP TISSUE 1/2"X 60YD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 8MM 1.57" datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 6TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf