Murata Electronics North America DRQ-12/50-L48NKS-C
DRQ-12/50-L48NKS-C picture photo
Mfg. Part Number
DRQ-12/50-L48NKS-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV TH QB 12V 600W
Datasheet Download
DRQ-12/50-L48NKS-C.pdf
Availability of DRQ-12/50-L48NKS-C
QUANTITY
DRQ-12/50-L48NKS-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ-12/50-L48NKS-C
Internal Part NumberEIS-DRQ-12/50-L48NKS-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDRQ-12/50-L48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)44V
Voltage - Input (Max)57V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.52" H (58.4mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ-12/50-L48NKS-C
Related LinksDRQ-12/50, DRQ-12/50-L48NKS-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DRQ-12/50-L48NKS-C Details Description
Related parts for DRQ-12/50-L48NKS-C
IC PROGRAM 3.300V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH ASYM BRIDGE SP6 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 250V 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf