Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRQ125-220-R
DRQ125-220-R picture photo
Mfg. Part Number
DRQ125-220-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.36UH SMD
Datasheet Download
DRQ125-220-R.pdf
Availability of DRQ125-220-R
QUANTITY
DRQ125-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ125-220-R
Internal Part NumberEIS-DRQ125-220-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
Shielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesDRQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series89.44µH
Inductance - Connected In Parallel22.36µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel3.7A
Current Rating - Series1.84A
Current Saturation - Parallel4.71A
Current Saturation - Series2.36A
DC Resistance (DCR) - Parallel39.6 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series159 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ125-220-R
Related LinksDRQ125, DRQ125-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRQ125-220-R Details Description
Related parts for DRQ125-220-R
IC 2.2A PWR DIST SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 23POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 10% 300V SMD datasheet.pdf