Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRQ125-220-R
DRQ125-220-R picture photo
Mfg. Part Number
DRQ125-220-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.36UH SMD
Datasheet Download
DRQ125-220-R.pdf
Availability of DRQ125-220-R
QUANTITY
DRQ125-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ125-220-R
Internal Part NumberEIS-DRQ125-220-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
Shielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesDRQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series89.44µH
Inductance - Connected In Parallel22.36µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel3.7A
Current Rating - Series1.84A
Current Saturation - Parallel4.71A
Current Saturation - Series2.36A
DC Resistance (DCR) - Parallel39.6 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series159 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ125-220-R
Related LinksDRQ125, DRQ125-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRQ125-220-R Details Description
Related parts for DRQ125-220-R
RES 2.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC XLATOR LV PECL-TTL DL 8-DFN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR OP/DRAIN 1IN SOT353 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 0.2MH .1A TH datasheet.pdf
SL-SMT5.00/22/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
33UF 100V 10X12,5 datasheet.pdf