Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRQ125-221-R
DRQ125-221-R picture photo
Mfg. Part Number
DRQ125-221-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 216.8UH SMD
Datasheet Download
DRQ125-221-R.pdf
Availability of DRQ125-221-R
QUANTITY
DRQ125-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ125-221-R
Internal Part NumberEIS-DRQ125-221-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
Shielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesDRQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series867.2µH
Inductance - Connected In Parallel216.8µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.19A
Current Rating - Series594mA
Current Saturation - Parallel1.51A
Current Saturation - Series755mA
DC Resistance (DCR) - Parallel384 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series1.54 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ125-221-R
Related LinksDRQ125, DRQ125-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRQ125-221-R Details Description
Related parts for DRQ125-221-R
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 80VDC datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB. 5.5" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
OSC TCXO 10.0 MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf