Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRQ127-101-R
DRQ127-101-R picture photo
Mfg. Part Number
DRQ127-101-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.31UH SMD
Datasheet Download
DRQ127-101-R.pdf
Availability of DRQ127-101-R
QUANTITY
DRQ127-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ127-101-R
Internal Part NumberEIS-DRQ127-101-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
Shielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesDRQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series397.2µH
Inductance - Connected In Parallel99.31µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.96A
Current Rating - Series980mA
Current Saturation - Parallel3.64A
Current Saturation - Series1.82A
DC Resistance (DCR) - Parallel163 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series653 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ127-101-R
Related LinksDRQ127, DRQ127-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRQ127-101-R Details Description
Related parts for DRQ127-101-R
FITTING REDUCER RACEWAY 10-5 OWH datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf