Schurter DS1-20-0001
DS1-20-0001 picture photo
Mfg. Part Number
DS1-20-0001
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 630MA 700 MOHM TH
Datasheet Download
DS1-20-0001.pdf
Availability of DS1-20-0001
QUANTITY
DS1-20-0001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1-20-0001
Internal Part NumberEIS-DS1-20-0001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesSPICE Library
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package75
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDS
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance-
Current Rating630mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1-20-0001
Related LinksDS1-2, DS1-20-0001 Datasheet, Schurter Distributor
DS1-20-0001 Details Description
Related parts for DS1-20-0001
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 0606 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 25PPM datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 70MA MIDLED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 18A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 2.4A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A ROCKER datasheet.pdf
24 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CCR2 8R2 10% datasheet.pdf