Schurter DS1-25-0001
DS1-25-0001 picture photo
Mfg. Part Number
DS1-25-0001
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 1.4A 200 MOHM TH
Datasheet Download
DS1-25-0001.pdf
Availability of DS1-25-0001
QUANTITY
DS1-25-0001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1-25-0001
Internal Part NumberEIS-DS1-25-0001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesSPICE Library
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDS
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance500µH
Tolerance-
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.984" L x 0.984" W (25.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1-25-0001
Related LinksDS1-2, DS1-25-0001 Datasheet, Schurter Distributor
DS1-25-0001 Details Description
Related parts for DS1-25-0001
RES MO 3W 6.8 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 4KW datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 256FTBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
INS BNCM CABLE SHTH P 50OHM 100C datasheet.pdf
CONN 32POS MALE SO ROW A+B datasheet.pdf