Maxim Integrated DS1007S-1+T&R
DS1007S-1+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1007S-1+T&R
Brief Description
IC DELAY LINE PROG 16SOIC
Datasheet Download
DS1007S-1+T&R.pdf
Availability of DS1007S-1+T&R
QUANTITY
DS1007S-1+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1007S-1+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1007S-1+T&R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Taps/Steps-
FunctionMultiple, NonProgrammable
Delay to 1st Tap3ns
Tap Increment-
Available Total Delays3ns ~ 10ns, 9ns ~ 40ns
Number of Independent Delays7
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1007S-1+T&R
Related LinksDS1007, DS1007S-1+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1007S-1+T&R Details Description
Related parts for DS1007S-1+T&R
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 4.38V SC70-3 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH POWER MANAGER 20-UTQFN datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf