Maxim Integrated DS1007S-1
DS1007S-1 picture photo
Mfg. Part Number
DS1007S-1
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE PROG 16SOIC
Datasheet Download
DS1007S-1.pdf
Availability of DS1007S-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1007S-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1007S-1
Internal Part NumberEIS-DS1007S-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps-
FunctionMultiple, NonProgrammable
Delay to 1st Tap3ns
Tap Increment-
Available Total Delays3ns ~ 10ns, 9ns ~ 40ns
Number of Independent Delays7
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1007S-1
Related LinksDS10, DS1007S-1 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1007S-1 Details Description
Related parts for DS1007S-1
CONN RECEPT 11POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 8-8 WHITE 5' datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 530 MOHM datasheet.pdf