Maxim Integrated DS1010S-75
DS1010S-75 picture photo
Mfg. Part Number
DS1010S-75
Brief Description
IC DELAY LINE 10TAP 75NS 16SOIC
Datasheet Download
DS1010S-75.pdf
Availability of DS1010S-75
QUANTITY
DS1010S-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1010S-75
Internal Part NumberEIS-DS1010S-75
Standard Package1
PackagingTube
Number of Taps/Steps10
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap7.5ns
Tap Increment7.5ns
Available Total Delays75ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1010S-75
Related LinksDS101, DS1010S-75 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1010S-75 Details Description
Related parts for DS1010S-75
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 16BIT 48-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
SUPPORT, LOWER datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf