Maxim Integrated DS1013-60
DS1013-60 picture photo
Mfg. Part Number
DS1013-60
Brief Description
IC DELAY LINE 60NS 14DIP
Datasheet Download
DS1013-60.pdf
Availability of DS1013-60
QUANTITY
DS1013-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1013-60
Internal Part NumberEIS-DS1013-60
Standard Package25
PackagingTube
Number of Taps/Steps-
FunctionMultiple, NonProgrammable
Delay to 1st Tap60ns
Tap Increment-
Available Total Delays60ns
Number of Independent Delays3
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1013-60
Related LinksDS10, DS1013-60 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1013-60 Details Description
Related parts for DS1013-60
DIODE GEN PURP 400V 1A MSR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC RF PWR DETECTOR PREC TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 60MA SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
3301LF METRAL RCT STR PF 4X6 datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B QUAD 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK 4AWG 100' BLACK datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.47A 80 MOHM SMD datasheet.pdf