Maxim Integrated DS1013-75+
DS1013-75+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1013-75+
Brief Description
IC DELAY LINE 75NS 14DIP
Datasheet Download
DS1013-75+.pdf
Availability of DS1013-75+
QUANTITY
DS1013-75+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1013-75+
Internal Part NumberEIS-DS1013-75+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package25
PackagingTube
Number of Taps/Steps-
FunctionMultiple, NonProgrammable
Delay to 1st Tap75ns
Tap Increment-
Available Total Delays75ns
Number of Independent Delays3
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1013-75+
Related LinksDS101, DS1013-75+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1013-75+ Details Description
Related parts for DS1013-75+
IC ADC 10BIT 80MSPS 28-SSOP T/R datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 64POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf