Maxim Integrated DS1077LU-40+T
DS1077LU-40+T picture photo
Mfg. Part Number
DS1077LU-40+T
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8USOP
Datasheet Download
DS1077LU-40+T.pdf
Availability of DS1077LU-40+T
QUANTITY
DS1077LU-40+T Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1077LU-40+T
Internal Part NumberEIS-DS1077LU-40+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1077L EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
DS1077 5V EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
Using Programmable Oscillators to Generate and Control System Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
SeriesEconOscillator™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count-
Frequency4.87kHz ~ 40MHz
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply15mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uSOP
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1077LU-40+T
Related LinksDS1077, DS1077LU-40+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1077LU-40+T Details Description
Related parts for DS1077LU-40+T
CONN RECEPT HOUSING 14POS 2.5MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 12TQFN datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 15 OHM 25C datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 5POS datasheet.pdf
TRANS NPN/JFET N-CH 15V CPH5 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A DFN datasheet.pdf