Maxim Integrated DS1077LZ-40+T&R
DS1077LZ-40+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1077LZ-40+T&R
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-SOIC
Datasheet Download
DS1077LZ-40+T&R.pdf
Availability of DS1077LZ-40+T&R
QUANTITY
DS1077LZ-40+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1077LZ-40+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1077LZ-40+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1077L EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
DS1077 5V EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
Using Programmable Oscillators to Generate and Control System Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
SeriesEconOscillator™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count-
Frequency4.87kHz ~ 40MHz
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply15mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1077LZ-40+T&R
Related LinksDS1077L, DS1077LZ-40+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1077LZ-40+T&R Details Description
Related parts for DS1077LZ-40+T&R
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W SMBG datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-5 datasheet.pdf
AMB MOTION SENSOR(V TYPE/5VDC/14 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf