Maxim Integrated DS1077LZ-60+
DS1077LZ-60+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1077LZ-60+
Brief Description
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8SOIC
Datasheet Download
DS1077LZ-60+.pdf
Availability of DS1077LZ-60+
QUANTITY
DS1077LZ-60+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1077LZ-60+
Internal Part NumberEIS-DS1077LZ-60+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1077L EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
DS1077 5V EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesEconOscillator™
PackagingTube
TypeOscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count-
Frequency7.32kHz ~ 60MHz
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply25mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1077LZ-60+
Related LinksDS1077, DS1077LZ-60+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1077LZ-60+ Details Description
Related parts for DS1077LZ-60+
IC ADC 10BIT 2CH 40MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DVR 24TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DC95 TYPE 50KOHM datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 2W 5% RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM-MAG 100MA datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf