Maxim Integrated DS1077Z-100+T&R
DS1077Z-100+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1077Z-100+T&R
Brief Description
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-SOIC
Datasheet Download
DS1077Z-100+T&R.pdf
Availability of DS1077Z-100+T&R
QUANTITY
DS1077Z-100+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1077Z-100+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1077Z-100+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1077 5V EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
Using Programmable Oscillators to Generate and Control System Clocks
Decoupling Requirements for the DS1077/DS1085 EconOscillators
Microcontroller Clock-Crystal, Resonator, RC Oscillator, or Silicon Oscillator?
Writing Parallel-Port 2-Wire Software in C
Adding Windows NT/2000/XP Support to the AN3315 Parallel-Port 2-Wire Software
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
SeriesEconOscillator™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count-
Frequency12.2kHz ~ 100MHz
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Current - Supply50mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1077Z-100+T&R
Related LinksDS1077Z, DS1077Z-100+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1077Z-100+T&R Details Description
Related parts for DS1077Z-100+T&R
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
AXS 4 STATION INTERCOM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 435MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CLC RECP 4-WAY datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf