Maxim Integrated DS1091LUB-019/V+
DS1091LUB-019/V+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1091LUB-019/V+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLK GEN 19.9MHZ AUTO 8UMAX
Datasheet Download
DS1091LUB-019/V+.pdf
Availability of DS1091LUB-019/V+
QUANTITY
DS1091LUB-019/V+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1091LUB-019/V+
Internal Part NumberEIS-DS1091LUB-019/V+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLong-Term Supply Program
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, EconOscillator™
PackagingTube
TypeSpread Spectrum Clock Generator
PLLNo
InputClock
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:1
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max-
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1091LUB-019/V+
Related LinksDS1091LU, DS1091LUB-019/V+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1091LUB-019/V+ Details Description
Related parts for DS1091LUB-019/V+
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BLADE TORX T10 6.89" datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf