Maxim Integrated DS1110E-125+
DS1110E-125+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1110E-125+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LN 10TAP 125NS 14TSSOP
Datasheet Download
DS1110E-125+.pdf
Availability of DS1110E-125+
QUANTITY
DS1110E-125+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1110E-125+
Internal Part NumberEIS-DS1110E-125+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDecoupling Requirements for the DS1077/DS1085 EconOscillators
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps10
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap12.5ns
Tap Increment12.5ns
Available Total Delays125ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1110E-125+
Related LinksDS1110, DS1110E-125+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1110E-125+ Details Description
Related parts for DS1110E-125+
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED PANEL MNT 16MM GREEN 12VDC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
M30-100 SKT/SKT 30AWG 150MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 175MA 3.1 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR 26C 26#16 PIN PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 14SSOP datasheet.pdf