Maxim Integrated DS1110LE-100+
DS1110LE-100+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1110LE-100+
Brief Description
IC DELAY LN 10TAP 100NS 14TSSOP
Datasheet Download
DS1110LE-100+.pdf
Availability of DS1110LE-100+
QUANTITY
DS1110LE-100+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1110LE-100+
Internal Part NumberEIS-DS1110LE-100+
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap10ns
Tap Increment10ns
Available Total Delays100ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1110LE-100+
Related LinksDS1110, DS1110LE-100+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1110LE-100+ Details Description
Related parts for DS1110LE-100+
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COVER 2-TYPE FR 505 ISG datasheet.pdf
C/A 62.5/125 BUF FIB LC 1M datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V 0505 datasheet.pdf