Maxim Integrated DS1110S-50+
DS1110S-50+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1110S-50+
Brief Description
IC DELAY LINE 10TAP 50NS 16SOIC
Datasheet Download
DS1110S-50+.pdf
Availability of DS1110S-50+
QUANTITY
DS1110S-50+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1110S-50+
Internal Part NumberEIS-DS1110S-50+
Long-Term Supply Program
Standard Package45
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap5ns
Tap Increment5ns
Available Total Delays50ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1110S-50+
Related LinksDS111, DS1110S-50+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1110S-50+ Details Description
Related parts for DS1110S-50+
DIODE PIN GP 50V LO COST SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE 350A 150V NON STD FAST datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 4A TP-FA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 53MM datasheet.pdf
OSC VCXO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D SKT RECP datasheet.pdf
33UF 40V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf