Maxim Integrated DS1225AB-200IND+
DS1225AB-200IND+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1225AB-200IND+
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 64KBIT 200NS 28EDIP
Datasheet Download
DS1225AB-200IND+.pdf
Availability of DS1225AB-200IND+
QUANTITY
DS1225AB-200IND+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1225AB-200IND+
Internal Part NumberEIS-DS1225AB-200IND+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNV SRAM Frequently Asked Questions
Tech. Brief 39: NV SRAM Cross Reference Table
Timing Considerations When Using NVSRAM
NV SRAM Device Programmers
Low-Temperature Data Retention in Nonvolatile SRAM
How to Replace a DS1213 SmartSocket with an Equivalent-Density NV SRAM Module
Substitution Rules for Nonvolatile Memory Components
Lithium Battery Content in Maxim Products
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size64K (8K x 8)
Speed200ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-EDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1225AB-200IND+
Related LinksDS1225AB, DS1225AB-200IND+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1225AB-200IND+ Details Description
Related parts for DS1225AB-200IND+
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 49POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf