Maxim Integrated DS1230Y-120+
DS1230Y-120+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1230Y-120+
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 256KBIT 120NS 28EDIP
Datasheet Download
DS1230Y-120+.pdf
Availability of DS1230Y-120+
QUANTITY
DS1230Y-120+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1230Y-120+
Internal Part NumberEIS-DS1230Y-120+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAdding Nonvolatile SRAM into Embedded Systems
Adding Nonvolatile SRAM into Embedded Systems
NV SRAM Frequently Asked Questions
Tech. Brief 39: NV SRAM Cross Reference Table
Timing Considerations When Using NVSRAM
NV SRAM Device Programmers
Low-Temperature Data Retention in Nonvolatile SRAM
Substitution Rules for Nonvolatile Memory Components
Lithium Battery Content in Maxim Products
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-EDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1230Y-120+
Related LinksDS1230, DS1230Y-120+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1230Y-120+ Details Description
Related parts for DS1230Y-120+
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 7POS SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
35+35 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
MINITEK ACTIVE LATCH HSG datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL 1.27MM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25 datasheet.pdf