Maxim Integrated DS1245Y-100
DS1245Y-100 picture photo
Mfg. Part Number
DS1245Y-100
Brief Description
IC NVSRAM 1MBIT 100NS 32EDIP
Datasheet Download
DS1245Y-100.pdf
Availability of DS1245Y-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1245Y-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1245Y-100
Internal Part NumberEIS-DS1245Y-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package11
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size1M (128K x 8)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package32-EDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1245Y-100
Related LinksDS124, DS1245Y-100 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1245Y-100 Details Description
Related parts for DS1245Y-100
IC OTP 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SITE LICENSE CORDIC ALGO ECP3 datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 500MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf