Maxim Integrated DS1265AB-100
DS1265AB-100 picture photo
Mfg. Part Number
DS1265AB-100
Brief Description
IC NVSRAM 8MBIT 100NS 36EDIP
Datasheet Download
DS1265AB-100.pdf
Availability of DS1265AB-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1265AB-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1265AB-100
Internal Part NumberEIS-DS1265AB-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package9
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size8M (1M x 8)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package36-EDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1265AB-100
Related LinksDS1265, DS1265AB-100 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1265AB-100 Details Description
Related parts for DS1265AB-100
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62K OHM 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 297V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
RES 481K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 75OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf