Maxim Integrated DS1340Z-33+
DS1340Z-33+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1340Z-33+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Datasheet Download
DS1340Z-33+.pdf
Availability of DS1340Z-33+
QUANTITY
DS1340Z-33+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1340Z-33+
Internal Part NumberEIS-DS1340Z-33+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCrystal Considerations with Maxim Real-Time Clocks (RTCs)
Using the Dallas Tricklecharge Timekeeper
Interfacing the DS1307 with an 8051-Compatible Microcontroller
Design Considerations for Maxim Real-Time Clocks
Lithium Coin-Cell Batteries: Predicting an Application Lifetime
Using the DS32kHz with Maxim Real-Time Clocks
Estimating Super Capacitor Backup Time on Trickle-Charger Real-Time Clocks
FAQ About the Integrated-Crystal Package Option
Selecting a Backup Source for Real-Time Clocks
Oscillator Design Considerations for Low-Current Applications
Demonstrating Green Technology with Apples, Oranges, Lemons, and Limes
Adding Intelligence to LED Lighting
State Machine Logic in Binary-Coded Decimal (BCD)-Formatted Real-Time Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
DS1307 Real Time Clocks
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesLeap Year, Trickle-Charger
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.97 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.3 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)150µA @ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1340Z-33+
Related LinksDS134, DS1340Z-33+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1340Z-33+ Details Description
Related parts for DS1340Z-33+
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 14SOIC DUAL OPAMP datasheet.pdf
TXRX CAN FAULT-TOLERANT 14SOIC datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
BOX ABS BLK/YLW 3.16"L X 5.47"W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
QUICKIE EJECT LATCH HEAD datasheet.pdf
CBL TERM .053 END LCH RG316DS datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - 3/16" PACE datasheet.pdf
HDM/FA SAPR.114F.155F LM CUT datasheet.pdf
390UF 200V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf