TE Connectivity DS1351-220M
DS1351-220M picture photo
Mfg. Part Number
DS1351-220M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.3A 207 MOHM SMD
Datasheet Download
DS1351-220M.pdf
Availability of DS1351-220M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1351-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1351-220M
Internal Part NumberEIS-DS1351-220M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDS1351, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)207 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.398" W (12.95mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1351-220M
Related LinksDS135, DS1351-220M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DS1351-220M Details Description
Related parts for DS1351-220M
CONN CARDEDGE 12POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 43POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
REC ASSY A-FREE SATA H7.5 TRAY datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC59-3 datasheet.pdf