Maxim Integrated DS1666S-50+T&R
DS1666S-50+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1666S-50+T&R
Brief Description
IC DIG POT 50K 16SOIC
Datasheet Download
DS1666S-50+T&R.pdf
Availability of DS1666S-50+T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1666S-50+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1666S-50+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1666S-50+T&R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)50k
InterfaceUp/Down (U/D, INC, CS)
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply5V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)350
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1666S-50+T&R
Related LinksDS1666S, DS1666S-50+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1666S-50+T&R Details Description
Related parts for DS1666S-50+T&R
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 10% 10W datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
CONN INSERT HSG PNL MNT SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 91MA 27.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IMC 1 5/ 7-G-3 5 P20 THR datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf