Maxim Integrated DS1742-100IND
DS1742-100IND picture photo
Mfg. Part Number
DS1742-100IND
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP
Datasheet Download
DS1742-100IND.pdf
Availability of DS1742-100IND
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1742-100IND Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1742-100IND
Internal Part NumberEIS-DS1742-100IND
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesLeap Year, NVSRAM, Y2K
Memory Size2KB
Time FormatHH:MM:SS (24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)3mA @ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package24-EDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1742-100IND
Related LinksDS1742, DS1742-100IND Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1742-100IND Details Description
Related parts for DS1742-100IND
DIP CABLE - CDR40G/AE40M/CDR40G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS FEMALE T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 2506 datasheet.pdf