Maxim Integrated DS1806E-050+T&R
DS1806E-050+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1806E-050+T&R
Brief Description
IC POT DIG SEXTET 50K 20-TSSOP
Datasheet Download
DS1806E-050+T&R.pdf
Availability of DS1806E-050+T&R
QUANTITY
DS1806E-050+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1806E-050+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1806E-050+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHow to Increase the Bandwidth of Digital Potentiometers 10x to 100x
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits6
Number of Taps64
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSerial
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesCascade Pin
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1806E-050+T&R
Related LinksDS1806E, DS1806E-050+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1806E-050+T&R Details Description
Related parts for DS1806E-050+T&R
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
KIT DEV SIM3L1XX LCD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf