Maxim Integrated DS1814AR-10+T&R
DS1814AR-10+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1814AR-10+T&R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MICROMON 5V W/PBRST SOT-23-5
Datasheet Download
DS1814AR-10+T&R.pdf
Availability of DS1814AR-10+T&R
QUANTITY
DS1814AR-10+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1814AR-10+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1814AR-10+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUsing the DS1814 MicroMonitor to Control Microprocessor Resets
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
SeriesMicroMonitor™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold4.375V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1814AR-10+T&R
Related LinksDS1814A, DS1814AR-10+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1814AR-10+T&R Details Description
Related parts for DS1814AR-10+T&R
RES SMD 154KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf