Maxim Integrated DS1844E-100+T&R
DS1844E-100+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1844E-100+T&R
Brief Description
IC POT DIG QUAD 100K 20-TSSOP
Datasheet Download
DS1844E-100+T&R.pdf
Availability of DS1844E-100+T&R
QUANTITY
DS1844E-100+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1844E-100+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1844E-100+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHow to Increase the Bandwidth of Digital Potentiometers 10x to 100x
Adding Windows NT/2000/XP Support to the AN3315 Parallel-Port 2-Wire Software
Using an Analog Voltage to Control a Digital Potentiometer
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps64
Resistance (Ohms)100k
InterfaceI²C
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)250
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1844E-100+T&R
Related LinksDS1844E, DS1844E-100+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1844E-100+T&R Details Description
Related parts for DS1844E-100+T&R
RES ARRAY 13 RES 27K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC 4.37V P-P 10% TO92-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 34POS datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 3" LOW TEMP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
BT LE PLATFORM MOD JST U.FL datasheet.pdf
LED 3535 BLU 455NM 350MA HP SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SCREW,THUMB,KNURLED datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf