Maxim Integrated DS1851E-010+
DS1851E-010+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1851E-010+
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC DUAL NV TEMP CNTRL 8TSSOP
Datasheet Download
DS1851E-010+.pdf
Availability of DS1851E-010+
QUANTITY
DS1851E-010+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1851E-010+
Internal Part NumberEIS-DS1851E-010+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1851 Varactor Temperature Compensation
Reduce the Chances of Human Error: Part 2, Super Amps and Filters for Analog Interface
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time-
Number of Bits8
Data InterfaceSerial
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Number of Outputs and Type2 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1851E-010+
Related LinksDS1851, DS1851E-010+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1851E-010+ Details Description
Related parts for DS1851E-010+
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL PCB datasheet.pdf