Maxim Integrated DS1868-50
DS1868-50 picture photo
Mfg. Part Number
DS1868-50
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 50K 2CH 14DIP
Datasheet Download
DS1868-50.pdf
Availability of DS1868-50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1868-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1868-50
Internal Part NumberEIS-DS1868-50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesInterfacing a DS1868 3-Wire Device to a SPI Bus
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSerial
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.3 V, 5V
FeaturesCascade Pin
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1868-50
Related LinksDS18, DS1868-50 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1868-50 Details Description
Related parts for DS1868-50
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IC AMP VIDEO QUAD 270MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 120VAC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC SMAJ datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf