Maxim Integrated DS1869-100
DS1869-100 picture photo
Mfg. Part Number
DS1869-100
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 100K 8DIP
Datasheet Download
DS1869-100.pdf
Availability of DS1869-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1869-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1869-100
Internal Part NumberEIS-DS1869-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1869 Digital Potentiometer Modes of Operation
PCN Obsolescence/ EOLDS1869 Series 10/May/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesDallastat™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationRheostat
Number of Circuits1
Number of Taps64
Resistance (Ohms)100k
InterfaceUp/Down (UP, DN)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply±2.7 V ~ 8 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1869-100
Related LinksDS186, DS1869-100 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1869-100 Details Description
Related parts for DS1869-100
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE PIN PAR 100V 1A MINIPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
TRIGGER - PNEU POWER UNIT 1210 datasheet.pdf
INHALATION VALVE datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
26500 10C 10#16 S TH PLUG WC datasheet.pdf
AB 11C 11#16 SKT PLUG datasheet.pdf
+3.3 V to +5 V Quad/Octal 10-Bit DACs IC datasheet.pdf